Λίγα λόγια για την υπεύθυνη του κέντρου ΝΟΥΣ & ΓΝΩΣΗ

Η Αλεξάνδρα-Μαρία Συνοδινού είναι απόφοιτος του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας του Δ.Π.Θ. Έχει μεταπτυχιακό δίπλωμα στην Ειδική Αγωγή με θέμα διπλωματικής «Η συμβολή της μουσικοθεραπείας στην θεραπεία του αυτιστικού φάσματος των παιδιών-αισθητηριακές παρεμβάσεις». Έχει παρακολουθήσει πληθώρα σεμιναρίων και ημερίδων με θέμα την εκπαίδευση, αλλά και τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες της σύγχρονης κοινωνίας. Είναι κάτοχος της γραφής Braille και των 4 κύκλων Νοηματικής Γλώσσας. Η εργασιακή της εμπειρία βασίζεται στην πολύχρονη παράδοση φιλολογικών μαθημάτων σε παιδιά με ή χωρίς μαθησιακές δυσκολίες. Έχει ασχοληθεί και με την παράλληλη στήριξη παιδιών με σκοπό την ομαλή τους ένταξη στο σχολικό περιβάλλον.

Πιστεύω ότι το κάθε παιδί, έχει τις δικές του δεξιότητες και έναν μοναδικό τρόπο σκέψης και αντίληψης. Το όραμά μου, είναι να συμβάλλω ουσιαστικά με το έργο μου και να εξελίξω στο μέγιστο βαθμό τις δυνατότητες του κάθε παιδιού!

Νους & Γνώση - Κέντρο Μελέτης

Γνωρίστε τον χώρο μας!